Udělám(e) vás nezaměstnaným!
- RFERL Watch
- 2. 4. 2022
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 8. 4. 2023
Tak nějak by se dalo parafrázovat bohaté zkušenosti Rádia ГA / ГA v oblasti pracovního práva.
Radio ГA / ГA již v minulosti mělo několik případů podivných výpovědí z pracovního poměru.
Je veřejným tajemstvím, že zde pracují zaměstnanci, kteří jsou řazeni do 3 kategorií pracovních smluv - první jsou občané USA, jejichž pracovní poměr určuje americké právo, dále Češi, s nimiž stanice uzavírala pracovní smlouvy podle českého práva a které by měl chránit zákoník práce. Dokonce i zde se ale vyskytly v nedávné minulosti případy nerovného odměňování, kdy „loajálnější soudruh“ na podobné, nebo stejné pozici si mohl vydělat mnohem více, což se dostalo až na jednání Evropského parlamentu. Třetí, znevýhodněnou skupinou, jsou cizinci ze třetích zemí.

Obzvlášť z této posledně jmenované skupiny jsou známé 2 případy mých bývalých kolegyň - Chorvatky Snježany Pelivanové a Arménky Anny Karapetjanové. Obě se už léta domáhají zrušení rozhodnutí českých soudů všech stupňů a za uznání jejich práv se v minulosti postavil i Český Helsinský výbor. Nepomohli intervence Ministerstva zahraničí, bývalého premiéra České republiky a ani snahy dalších významných osobností z politického a veřejného života.
Uchazečům o zaměstnání z této skupiny se údajně předkládají pracovní smlouvy s nevýhodnou doložkou, a to práva Spojených států amerických. S oběma zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr bez udání důvodů. I když obě s touto výpovědí nesouhlasili, české soudy neposkytly těmto pracovnicím, které na doložku doplatily, účinnou ochranu. Americké pracovní právo je na případ smlouvy uzavřené s cizincem fakticky neaplikovatelné, neboť ochrany poskytované americkým právem se zaměstnanci mohou domáhat pouze tehdy, pokud vykonávají práci na území USA či v zahraničí, ovšem za podmínky, že jsou americkými státními občany.
Více informací je možné nalézt v dopisu Českého Helsinského výboru s názvem „Porušování lidských práv v rozhlasové stanici ...” zde z roku 2014.
Co na to Snjezana Pelivanová?
Propuštěná zaměstnankyně, chorvatská občanka Snjezana Pelivanová, se odvolala k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku a zažalovala Českou republiku. Česká republika, jako země, která na svém území hostí americkou společnost, je obviňována z toho, že nezajistila její práva na zákaz diskriminace a na spravedlivý soudní proces, což garantuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Kauza Pelivanové se přímo týká České republiky jako obžalovaného. Paní Pelivanová požádala oficiálně chorvatskou vládu o podporu její kauzy ve Štrasburku.
Zatímco podstatou kauzy Pelivanová vs. Česká republika je pracovní politika americké instituce, působící v Praze, odpovědnost za tuto politiku včetně finanční náhrady je ale na České republice.
Co na to Anna Karapetianová?
Právní nárok, který vůči Rádiu uplatňuje arménská občanka Anna Karapetianová, se dostal až k Ústavnímu soudu České republiky poté, co byl už šestkrát (!) posuzován soudy nižších stupňů, které mají odlišné názory, zda jsou americké pracovní zákony kompatibilní s českým veřejným pořádkem a právním řádem a zda jsou tudíž aplikovatelné na území České republiky.
Závěrem pár slov
Obě ženy, Snjezana Pelivanová a Anna Karapetianová, byly po mnoha letech služby s pozitivními hodnoceními jejich pracovních výkonů propuštěny na základě amerických pracovních zákonů a interních směrnic Rádia bez uvedení jakéhokoli důvodu, bez předběžného upozornění, bez udělení disciplinárních trestů v případě, kdyby byl k takovým trestům důvod, a dokonce bez vyplacení odstupného za odpracované roky, protože obě se odmítly písemně vzdát svého práva odvolat se k soudům - což je nezcizitelné lidské a občanské právo v jakémkoli demokratickém státě, včetně České republiky.
Ve svých následujících příspěvcích se pokusím zveřejnit všechny okolnosti, jejich detaily a hlavně pozadí událostí, které vedli k té moji výpovědi. I když pochopitelně neznám detaily, výpovědí, doručených mým bývalým kolegyním, něco mezi nimi je ale společné:
Zatím stejný scénář
výpověď “doručena” po více než 15 letech práce
pracovní výsledky po celou dobu s výtečným a velmi dobrým hodnocením
bez předběžného upozornění na jakékoliv nedostatky ve výkonu svých pracovních povinností
bez žádného disciplinárního trestu, naopak s pravidelným finančním oceněním
propuštění bez vyslechnutí a pouze na základě zmanipulovaných důkazů
několikanásobným porušením zákoníku práce
bez vyplacení odstupného za odpracované roky
omezováním práva na spravedlivý proces
Je to viditelná snaha o precedent, který by se dal uplatnit i při dalších výpovědích ostatních českých zaměstnanců.
Bohužel, vývoj událostí kolem další výpovědi mého exkolegu mi v tomto dává za pravdu.
Comments