top of page

Vše co tvoří obsah těchto webových stránek je autorským dílem a je tudíž chráněno autorským zákonem.  
Toto dílo i jeho části lze užít pouze se souhlasem autora. 

  • Obrázek autoraRFERL Watch

„Management společnosti se drží pevně ve svých funkcích především díky úzkým vzájemným konexím a díky diktátu absurdních interních předpisů, jejichž každodenní dodržování patří mezi základní povinnosti podřízených zaměstnanců. Cenzura běží na plné obrátky, možnost mít svůj vlastní názor je omezena, nesympatizující výroky jsou trestány zpravidla vyhazovem. Bezvýhradná poslušnost je náležitě odměňována a ti, kteří se v tomto procesu osvědčí, jsou vnitřním systémem společnosti pověřeni dohlížením na dodržování stanoveného řádu."


Vítejte v Orwellovské fiktivní společnosti, v jejímž čele vládne jeho veličenstvo "Velký Bratr".



Toliko úvodem k dnešnímu příspěvku, který bude popisovat událostí v Radio ГA / ГA, ke kterým došlo před více než čtyřmi lety. 

 

Psal se únor 2020 a dotehdy neznámý kapénkový virus, pojmenovaný „hlavami pomazanými“ celosvětově jako Covid-19, si začínal ve společnostech vybírat své první lidské oběti. O jeho původu a přesných následcích se dodnes vedou vědecké spory a jejich šiřitelé jsou, jak už to dnes bývá zvykem, náležitě nálepkováni a dehonestováni.


Na rozdíl od těchto tragických událostí, které tehdy začínali plnit stránky zdejších i zahraničních médií, se čtyři měsíce předtím, a to ve vší tichosti, objevila ve vnitřní počítačové síti společnosti Radio ГA / ГA skupina „zlých kluků“. Jejich původ a cíle působení byly všem v této společnosti od počátku vyšetřování jasné – jednalo se přeci o profláknutou společnost ze zámoří!

 

U obou dvou těchto případů se k vymýtání zla použili zavedené politické tanečky.

 

Kým u toho prvního „kejsu“ tento politický kvapík trval a trvá s různou intenzitou, obsazením a rytmem až doteď, v té druhé politické častušce se tančil odzemek zásadně dle barvy pasů. Tmavě modrý svět, představující vždycky ty jediné správné hudební styly a připravený jimi denně krmit uši hudebních analfabetů, byl v kontrastu s partou všeho schopných užitečných idiotů, hrdě se hlásící k odstínům tmavě rudých trenek, připravených mu při jakémkoliv náznaku hudební kakofonie zištně pomáhat patřičně přitvrdit muziku.


Střet nebo symbióza světů?

Popíšu v událostech, jak se onehdy udály.

 

„Vyakčnění dle géčka“ §52 Zákoníku práce bez projednání s odborovou organizací mi v mé tehdejší naivitě dávalo docela slušnou naději, že Radio ГA / ГA nebude chtít zaplatit na základě zjištění „Inspektorátu práce“ tučnou pokutu až 2 milionů korun a radši se mnou domluví dle známého „co jsme si – to jsme si“. Určitou naději mi taky dávala moje mateřská odborová organizace, která se chlubila na svých veřejných webových stránkách svým členstvím v „Odborovém svazu státních orgánů a organizací“, v „Českomoravské konfederace odborových svazů“ a nezpochybnitelně přislíbenou právní konzultaci tamních odborových právnických elit.


Ocenil jsem taky fakt, že se za mě při jednání s místní „věrchuškou“, ve složení #LA („Dr. Leklá Andělka“), #MS („Mr. Sushi“) a #JS („Joints Smoker“), tehdy v únoru 2020 plně postavila. A to všechno jenom několik dnů po tom, co jsem objevil dne 17.2.2020 pokus svého nadřízeného #RC („Remotely Controlled“) se zahrát vůči mně na „Velkého bratra“.



Více o této kauze najdete zde .



Mezitím uteklo v místní řece mnoho vody a vlažný průběh vyšetřování policie ve věci trestního oznámení na mého nadřízeného za útok na můj pracovní počítač s krádeží mé identity, jako i vztyčený prostředník mého bývalého zaměstnavatele na obě mé žaloby, mě vedlo tehdy k přesvědčení, že je načase zapojit do bitvy proti křišťálově čistým praktikám v Radio ГA / ГA další instituci, tentokrát „Státní úřad inspekce práce“.

 

Kdo jiný by měl mít patent na posouzení, jestli v tom jejich čistém víně něco nečistého neplave?

Předtím jsme se ale pokusili při jednání s Radio ГA / ГA opět oslovit její odborovou organizací. Vycházeli jsme z toho, že odborová organizace by měla být tou aktivní složkou, která se obrátí na inspektorát práce jako první. Je to přeci ona, kdo dbá na dodržování „Zákoníku práce“ na pracovišti a prioritně chrání zájmy svých členů a zaměstnanců proti zvůli zaměstnavatelů. Taky jsme předpokládali, že se následně k jejich podnětu přidáme. A to bez ohledu na to, že jsem v červnu 2021 už více než rok nebyl jejich členem.


 


 

Události, které pak nastali, jen potvrdili mé letité přesvědčení o tom, že „Spolek zahrádkářů v Horní Dolní“ má větší moc než kdejaká odborová organizace i v tom největším korporátu.


Na jednom ze zasedání výboru bylo tehdy jistým členem výboru předsedkyni odborů naznačeno, ať si nešlape kvůli jiným po štěstí. Že oni tam budou i po mém vyhazovu a že by se mohlo stát, že skončí podobně jako já. Pravdivost jeho slov o tom, že Radio ГA / ГA nemá problém „vyakčnit“ i člena výboru odborové organizace, předvedli záhy. A to je, jak je známo z odborářské praxe, jízda na hodně tenkém ledu!


Zlé jazyky tvrdí, že tento „barter“ s tím nejvyšším ve zdejším potravinovém řetězci způsobil odblokování jednání o zmrazených platech českých zaměstnanců. Pochopitelně v duchu těch nejčistších léty osvědčených tradic „něco za něco“. Ale o tom nevím, protože jsem jim u toho nesvítil. Taky jsem nebyl svědkem narychlo svolané „nakoberečkové seance“ mezi nim a „jeho“ odborovou organizací po tom, co inspektorát neočekávaně cinknul na jeho „hagiborské“ vrátka.


A tak jsme v tom nakonec zůstali opět sami.

 

Vzpomínám si na onu nekonečnou cestu UBERem zasekanou Prahou, kdy řidič, se znalostí pouze několika holých českých vět se silným ruským přízvukem, nás převážel na domluvenou schůzku s „našim“ inspektorem na Veleslavín. Řidič ve slušivém teplákovém oblečku značky ADIDOS totiž tvrdošíjně trval na trase, kterou mu nabízel jeho zánovní mobil značky „ŤAMŤUNG“ v GOOGLE mapách a zarputile odmítal mnou, jako domorodce zde žijícího několik desítek let, doporučené zkratky. Po několika omluvách inspektorovi za naše, námi nezaviněné zpoždění, jsme se nakonec spolu setkali v malé jednací místnosti u vchodu inspektorátu.


První mínusové body jsme tak získali předem a opět ne vlastní vinou.

 

Aby se toto jednání vůbec uskutečnilo, museli jsme nejprve pečlivě zdokumentovat své důkazy na protiprávní jednání mého bývalého zaměstnavatele, a hlavně včas podat podnět .


Nebudu z tohoto linku opakovat všechny náležitosti, které musí takovéto podání obsahovat. Důležité je však upozornit na důležitý fakt, a to, že se „ledy začnou hýbat“ až po určité době, na což nás uctivě pan inspektor upozornil předem. V duchu známého přísloví „o slimácích a kapustičkách“ je prý podobných podání mnoho a inspektorů málo. Možno tím sledoval, že si to včas rozmyslíme, a tak se jiný slimáček pověnuje jiné kapustičce.


A tak se téměř rok s rokem sešel a mi jsme byli informováni prostřednictvím datové schránky o výsledku kontroly.

 

Zde by se ale hodilo, abychom se pár slovy věnovali onomu podnětu a událostem, které mu předcházelo. Zaměřím se tedy pouze na hlavní body svého podnětu a doplním je zároveň střípky z odpovědi inspektorátu práce ze zprávy o výsledku provedené kontroly.


1.


Známky šikany a bossingu ze strany mého bývalého nadřízeného #RC („Remotely Controlled“), spočívající v přidělování nesmyslných úkolů, v mém spíše neřízení, bránění v odborném růstu, v ignoraci mých doporučení, v nerovném zacházení s ohledem na můj věk a později ve sledování mým aktivit na vnitřní síti.


 


 

2.


Způsob a forma doručení výpovědi, kdy tato byla doručena v době mé dlouhodobé nemoci způsobené narůstajícím psychickým tlakem ze strany #MS („Mr. Sushi“) na její převzetí, doručené do bytu v otevřené formě neznámou osobou a pod záminkou návštěvy policie.


 


 

3.


Asi nejzávažnější porušením je správní delikt dle §61 odst. 1 „Zákoníku práce“ o neprojednání výpovědi s odborovou organizací, za což hrozí organizaci od 1.1.2015 pokuta až 2 000 000 Kč.


 


 

4.


Krádež identity mým nadřízeným #RC („Remotely Controlled“), prolomení soukromí a zabezpečení na mém pracovním počítači, vystupování na vnitřní síti a internetu s mou identitou.


 


 

5.


Výkon funkce globálního administrátora O365 v rozporu s původní náplní práce administrátora Lotus Domino/Notes, aniž by tato nová činnost byla specifikována v popisu práce v nové pracovní smlouvě.  


 


 

Takže s těsnou výhrou 3:2 bych měl býti spokojen, by se chtělo říct.


Nebyl jsem.


Tento krok jsme si nechávali do poslední chvíle v záloze a nepočítali jsme s tím, že by to Radio ГA / ГA nechalo tak daleko dojít. Cožpak se doopravdy domnívali ty její morální majáky, že pokud ten podnět nepodá jejich odborová organizace, já sám si na to netroufnu? Věděl jsem z předchozích zaměstnání, že natahovat se s „Inspektorátem práce“ je něco, na co se žádná firma netěší a do poslední chvíle se snaží tomuto jejich internímu šetření předejít.


Nejspíš jejich morální hodnoty a reputace společnosti, kterou všichni ti užiteční idioti v tomto sporu reprezentovali, jsou si svým úsilím vzdálené jako rovnoběžky.

Problémem anglosaských firem v našich luzích a hájích je, dle mého, jejich vedení.


Až na pár výjimek se jedná o manažerský odpad ze svých matek, který si díky různým výhodám („housing“, bonusy, úlevy na daních, manažerské doložky, výhody z „barvy pasu“, vztahy s politiky, jejich vazby na zastupitelské úřady, …) mezi sebou intrikaří a chrání si svůj zasloužený „džob snů“. I když mnozí z nich, mnohdy po svém manažerském selhaní, nebo jako důsledek „soudružských vztahů na pracovišti“, musí se slzou v oku opustit svou vzácnou židli, onu slzu v oku zpravidla odůvodňují svým smutkem za rodinou. Není se proto čemu divit, že se při první příležitosti po takovémto dveřním vyhazovu vrací do několika měsíců polepšeni oknem zpět. Ostatně jak jsem se o tomto jevu zmínil v jednom z předchozích příspěvku „Jak se stát persona non grata“.


Kde je ale ta hlavní pointa tohoto mého příspěvku?

Představte si, že v takovéto fiktivní společnosti pracujete v Čechách od ukončené střední školy, případně university, a budujete si zde své místečko pořád ve stejné firmě více než 20 let. Dejme této společnosti jméno – ať je tedy onou společností třeba Radio ГA / ГA a ať je oním dlouholetým snaživcem - #RC („Remotely Controlled“).


Buduje si svou pozici „od piky“ – nejprve jako člen IT podpory alias „motorová myš“, pak vedoucí tohoto oddělení, a nakonec jako IT ředitel. Mezitím se zdejší IT rybníček zahušťuje, přerozděluje a všehoschopného pulce začíná ohrožovat kdejaký všudypřítomný žraločí potěr. Ochrana služebně starších kolegů stejného kmene už nestačí a najednou mu je naznačováno z vyšších pater budovy, že hněď jeho nosu nemá ten dostatečně tmavý odstín. A že se nedostatečně projevuje.


I tu přichází s nápadem, jak ušetřit náklady na papír v tiskárnách. Bude se všechno tisknout na obě strany papíru! Jak prosté! Ale v mediální společnosti typu Radio ГA / ГA, kde se příspěvky před kamerou v přímém přenosu čtou z takto potištěných papírů, se tento jeho nápad nesetkal s velkým pochopením. Přiznejme si to – byl to spíše průšvih. Další nápady brzy následovaly. Což takhle povinně vypínat „komputery“ ve snaze ušetřil nějaký ten cent za energii? I tato dobře míněná snaha ušetřit skončila u společnosti, která vysílá 24/7, opět nepochopením. A už tu byl další nápad. Nezdá se vám, že v adresní knize je nějak moc adres? Pojďme jejich počet zredukovat! Alespoň o 30 %! Jak geniální! Nápad za milion a nikdo si toho nevšimne, ne? Další plodné nápady, bohužel s podobným výsledkem, bez ocenění záhy následovaly.


A tak přichází revoluční rok 2014 a v místních vodách se objevují nové neznámé tváře, od kterých se předem neví, co se může od nich očekávat. S každým novým prezidentem přicházejí totiž noví manažeři, poradci, od těchto poradců a manažerů další manažeři a poradci, další noví nadřízení a jejich nadřízení a v jeho vodách tak začíná být neuvěřitelně těsno. Přicházejí nové technologie a politika „nové doby“ se šíří i do oblasti informačních technologií jeho direktorátu. Dlouholetá selanka se mění na tvrdý boj o přežití, kde se každý spojenec počítá a kde je největší výhodou – výhoda vlastnictví informací. Jeho IT se pro něj stává požehnáním.


Přibyl mu bohužel v hierarchii další nový nadřízený a horizontálně další nový konkurent #JS („Joints Smoker“), kterého si zde jeho nový nadřízený „vysoutěžil“. Škoda. Na místo bezpečnostního ředitele IT si myslel už dlouho. To by byla pro něho ta správná pozice, která by odpovídala jeho kvalitám. O této nově vytvořené funkci vždycky snil, když usínal. Kdo má bezpečnost, má vliv a přehled – o všem, jak je známo!


Ach jo, jak mohl neuspět, si říkal…


Ale není všem dnům konec, chlácholil se. Je zde přeci už nějaký ten pátek!

Základem je nezanechávat počítačovou stopu, se stalo teď jeho denní mantrou.


Další zásadou bylo, že se důležité rozhodnutí neposílají mailem. Pokud to je doopravdy nutné, tak vydávat příkazy pouze ústně, ve dveřích své kanceláře, nejlépe beze svědků a pěkně přímo do ouška. Nebo je předávat ve formě jména, či holé věty na papírku s instrukcí – po přečtení skartovat, nebo nejlépe sníst. Naopak veledůležité příkazy je nutné posílat v kopii s několika příjemci. A takovéto důležité maily se posílají zásadně s potvrzenkou o přečtení, a hlavně všechny tyto potvrzenky je nutné archivovat do zvláštních složek.


Maily, maily, maily…

Maily se staly strategickou zbraní! Nemáš mail? Nemáš důkaz! Nepsané pravidlo všech zdejších paryb. A hlavně znesvětit a zesměšnit konkurenta – nejlépe v něčem, kvůli čemu ho zde protežují. Pro začátek začneme – třeba v IT bezpečnosti.


Počítačová bezpečnost je hodně divná disciplína.

Vyžaduje silné a odpovědné osobnosti, propracovaná interní pravidla, bezvýhradnou podporu ve vedení společnosti, a nakonec uvědomělost všech. Nikdy ji nevybudujete za pomoci „yesmenů“, pomocí pravidel, které se bez následků obcházejí, kde je vedení v IT bezpečnosti plné „rovných“ a „rovnějších“ a kde je uvědomělost jednotlivce projevem jeho slabosti a důvodem k jeho zesměšňování.


O každém z těchto porušení jsem psal v některém z předchozích příspěvků.


Vědět o všem, co se děje na interní síti, kdo kde a jak dlouho navštěvuje určité webové stránky, kolik a jaké „múvíky“ má na sdíleném disku, kterou aplikaci si nejčastěji pouští a od koho komu se posílají jaké maily. Toto všechno je legitimní chování bratrstva. Horší je, pokud se tyto informace použijí k získání prospěchu. Bez rozdílu, jestli se jedná o získání důkazu k vyhazovu, k vydírání, nebo k ovlivňování.


Když se mu v závěru roku 2019 hroutil jeho dlouhá léta budovaný kariérní svět a hloubková analýza forenzních specialistů zpoza velké louže pojmenovala pochybení (všech) smočených v nedávno objeveném hackerském útoku na mailové schránky jeho věrchušky, projevil opět příkladně svou manažerskou odpovědnost. Našel jediného viníka, pojmenoval ho a díky možnostem, které mu svěřil systém, vytvořil legendu a na závěr i s jeho „pá pá“.


Teď se mu konečně vyplatily všechny ty řitně alpinistické výkony u #KF („Kristína Fšetko“), které mu to nakonec po organizačně složkové stránce všechno bez zbytečných řečí oficiálně posvětila.


Pak už to bylo pouze malování na „křišťálově čisto“.

Pro tyto potřeby měl technické vybavení, speciální typy licencí, funkční postavení a hlavně – silný žaludek. Začalo se tedy čtením obsahu podezřelé schránky jistých uživatelů. A opět – i když měl k tomu vhodná přístupová práva, čichat nechal jiné. Na špinavou práci měl vždycky své lidi.


Byl prostě v kolektivu miláček.


Postupem času a tímto způsobem vyšetřování se mu začal zmenšovat jeho „fun club“ oddaných. Někteří to riskli a řekli mu, že se na to necítí. Jiní s výmluvou o prodělání náhle lobotomii vše zapomněli a že už to neumí. Ti úplně poslední náhle „onemocněli“. A tak nastal čas, kdy bylo nutné v zájmu ochrany své reputace zabojovat „sólo“. Doopravdy sólo? Nikoliv.


Kým doteď dělali špinavou práci jeho podřízení, protože museli, teď se do toho vložili „užiteční idioti“, protože chtěli.

#KF („Kristína Fšetko“) neobvykle podepsala ke konci ledna 2020 potřebnou výpověď a dodala celé této akci ten správný oficiální punc. #MS („Mr. Sushi“) zabezpečil od prosince 2019 zákaz přístupu do budovy a překážky na straně zaměstnavatele. To jenom proto, aby je někdo nedejbůh nepřekvapil „u práce“.  #LA („Dr. Leklá Andělka“) aktivovala advokátní kancelář #MV („Mgr. Prasátko“) pro případ, že by to celé prasklo, případně pokud by se někdo nedejbůh vzpouzel. A pan čistý #RC („Remotely Controlled“) závěrem roku 2019 nechal zablokovat přístup do IT systémů. To tentokrát pro klid své práce.


A tak s novým rokem 2020 se začalo s lustracemi a s hledáním dodatečných důkazů. Čas neúprosně běží a do vyhazovu dle požadovaného paragrafu zákoníku práce zůstává pouze tři týdny. To aby se našrouboval na dotyčného ten správný paragraf, po kterém se všichni v předchozích případech s brekotem rozutekli.


Začíná pouštět powershell skripty nad schránkami a doluje a vytěžuje. Důkazy se hledají zatím pouze ve firemní poště, což si bláhově vyhodnocuje, že je to legální a že toto ještě může.


Chytá se všeho. Hledá a hledá, najít však jehlu v kupce sena nemůže.

V polovině února 2020 se situace komplikuje. Začíná se hrozit žalobami a další důkazy pořád žádné. Navíc je žalobcem naznačováno, že má důkazy proti němu! A sakra! Uvědomuje si, že protivníka možná podcenil. Začíná se připravovat na fakt, že by protistrana mohla mít k dispozici detaily z vyšetřování z doby, kdy se ještě v zájmu nápravy škod spolu kamarádili? Tak to by bylo opravdu nepříjemné. Takové manévry a zatím výsledek žádný!


Říkal si – když se chce soudit, tak asi nebude s právníkem komunikovat z firemní pošty, navíc když mu do ní zablokoval přístup, ne? Navíc v ní stejně nic nenašel. Zůstává tedy jediná možnost a tou je kouknout se mu do soukromé pošty na některém z veřejných poštovních serverů. Jakou to má tu adresu? Jasný! Komunikovali jsme s ním tehdy všichni v průběhu vyšetřování a on ji má pečlivě uloženou ve své odeslané poště. Pochopitelně na bezpečném místě. Ve svém archivu.


A tak 30.1.2020 z titulu své funkce přikazuje jednomu z posledních ochotných umožnit mu přístup do firemního počítače žalobce. Má jméno, zná teď i heslo, a má tím pádem i jeho identitu.


Počítačová stopa je prevít. Kdo mu teď dokáže, že na tom počítači nebyl sám žalobce? Teď už má k dispozici i soukromou poštu a jelikož to žalobce neví, dělá tím radost hlavně jeho právnímu zastoupení a natěšenému vedení. Znají teď všechno předem.


Konečně hrdina s tím správným odstínem hnědi!

Výhoda „býti informován předem“ se zhroutila jak domeček z karát dne 17.2.2020. Stačila k tomu jedna neplánovaná návštěva v kanceláři Radio ГA / ГA a přihlášení do firemního počítače po resetu hesla. Následovalo na něho podané trestní oznámení, přerušení jednání o mimosoudním vyrovnání v obou podaných žalobách a zakončeno jeho úprkem s celou rodinou za velkou louži. Prostě někde tam, kde se zatím, jak poznamenal pan vyšetřovatel, ještě nikomu zdejšímu nepovedlo uspět s vydáním.


Jaké je tedy z tohoto příspěvku ponaučení?

 

Napadá mně to o tom džbánu a o chození po vodu. Určitě v tomto příběhu hodně trefné!


Jakkoliv, poučením by měl být bod 4 závěru zprávy „Inspektorátu práce“ z protokolu z prošetřování mého podání, uvedeno zde o několik stran výše. Je totiž hodně zažité, že s firemním počítačem si může zaměstnavatel dělat co chce a vy jste pouze jeho uživatelé. Překvapilo mně, že s tímto názorem jsme se setkali dokonce i při jednání s vyšetřovateli policie při podání mého trestního oznámeni na #RC („Remotely Controlled“).


Prostě svět chce být klamán.

Ze svých následných zkušeností po mém „vyakčnění“ z Radio ГA / ГA můžu osobně a s plnou vážností a s radostí potvrdit, že nejsou všechny firmy takto provalené.


Naštěstí existují i firmy, kde si nedovolí zneužít vaše osobnostní práva bez vážného důvodu, a hlavně ne bez vašeho souhlasu.



Jako jeden z bývalých členů „bratrstva Velkého bratra“ budu věřit, že takových firem je většina. A věřte mi, že vím, o čem mluvím.










263 zobrazení0 komentářů
  • Obrázek autoraRFERL Watch

Se zařazením tohoto svého dnešního příspěvku s citátem Jana Wericha do kategorie „Bleskovky“ jsem dlouho váhal a důvodů, proč to zde ne(dát), bylo popravdě několik. Asi nejpodstatnějším z nich byl fakt, že jsem se k této informaci dostal čistě náhodou a relativně pozdě, a tak její označení ikonkou „flash news“ by bylo jaksi „mimo mísu“ a hodilo by se to časově k létu předchozího roku. Taky se musím přiznat, a to zcela bez mučení, že jsem ji, díky svým bohatým soudním patáliím se zdejším „teamem spravedlivých“, původně nechtěl vůbec ani uvěřit.



A kde a jak jsem k ní přišel?

 

Nenarazil jsem na ní v obecném mediálním prostoru Radio ГA / ГA, kde bych ji, vzhledem k jeho „křišťálově čisté“ reputaci tak trochu očekával, ale dostal jsem se k ní náhodu při cíleném prohledávání internetu v jiné mé věci a při ověřování si jednoho vašeho anonymního upozornění. A světe div se – článek byl na internetu publikován v češtině i angličtině.


Ve vší tichosti totiž dne 26.4.2023, tedy po více než 4 letech soudních tahanic, rozhodl Ústavní soud České republiky ve věci vyhazovu ze zaměstnání mého bývalého zahraničního kolegy z perského servisu, že český zákoník práce chrání zahraniční pracovníky v Česku i za situace, kdy je smlouva se zaměstnancem po jejich vzájemné dohodě uzavřena podle práva jiného státu. Reagoval tak na stížnost Radio ГA / ГA proti verdiktu předcházejícího Nejvyššího soudu, a tak jeho stížnost zamítl a svým rozhodnutím potvrdil. Toto usnesení je možné si přečíst zde .


Šlo především o obsahové náležitosti výpovědi z pracovního poměru ze strany amerického zaměstnavatele a o stanovení jejich výpovědních důvodů, které musí být, dle českého práva, více konkrétní.

 

Zástupce stěžovatele tehdy uvedl ve své stížnosti:

„Není důvodu pro to, aby rozvázání pracovního poměru zaměstnance vykonávajícího práci v ČR uzavřeného mezi dvěma cizozemci, navíc v situaci, kdy obě osoby, zaměstnanec i zaměstnavatel, jsou subjekty ze stejné země, bylo posuzováno podle práva ČR“.


Své rozhodnutí Ústavní soud zdůvodnil tímto :

„Snížení dosažené úrovně ochrany základních práv a svobod nelze připustit ani ve věci s mezinárodním prvkem“.


Při této příležitosti bych rád připomněl velice průhlednou snahu soudkyně soudu prvního stupně #JH („Dr. Hustá“) o překvalifikování mé žaloby proti diskriminaci (dle Antidiskriminačního zákonu – ATZ) právě na věc „s mezinárodním prvkem“ (aká „Cizina“, což bylo popsáno v několika mých příspěvcích, naposled zde ).


Důvodem jeho tehdejšího „vyakčnění“ bylo údajné znevážení jeho nadřízeného a rozesílání hromadných emailů, které vyhodnotilo Radio ГA / ГA jako porušení firemních zásad a interních předpisů („Internal policy“).


Podobné nesmysly byly použity i v případě jiného zaměstnance, kdy příčinou výpovědi bylo neuposlechnutí nařízení o nasazení roušky a použití slova „bomba“ v prostoru budovy, kde se takovéto slovo říct nesmí.


Jako ten známý dialog z filmu „Fotr je lotr“:


Vyšetřovatel

Řekl jste bomba v letadle.

Greg Jebal

No a co je na tom tak divnýho?

Vyšetřovatel

V letadle se bomba říct nesmí.

Greg Jebal

Bom-bom-bom, bom-bom, bom-bom-bom-bom


Co mají všechny tyto výpovědi společného?

Domnívám se, že je to především manažerská impotence, která se musí po obdržené výpovědi soudně přikrášlovat, což je možné číst mezi řádky v každé z výše uvedených žalob. O tom, že se rozhodně nejedná o jev výjimečný, je možné se dočíst i na stránkách známého to webu „Atmoskop.cz“.


 


 

Nebo zde další příspěvek v angličtině:


 

 

Zopakujme si všechny peripetie, kterými si musel projít.

Podobně jako já, i tento můj exkolega si prošel jednáními našeho známého Obvodního soudu pro Prahu 10. Stejně jako já, i on se ve své žalobě domáhal určení své výpovědi jako neplatné. Stejně jako v mém případě byla žalovanou stranou Radio ГA / ГA, byla zastupována advokátem #MV („Mgr. Prasátko“) a podobně jako v mém případě bylo rozhodnuto v jeho neprospěch. Jeho následnému odvolání u Městského soudu Praha, na rozdíl ode mně, soud vyhověl a zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10 a dal mu za pravdu.


Pak už to šlo relativně v rychlém tempu.


Následovala stížnost advokáta #MV („Mgr. Prasátko“) k Nejvyššímu soudu a po neúspěchu ani zde, následovala stížnost k Ústavnímu soudu, který rozhodl tak, jak rozhodl.


Celá tato kauza s takto nechtěnou medializací Radio ГA / ГA byla zakončena zveřejněním několika článků na domácích i zahraničních webech v červnu 2023 (více zde a zde ).

Zveřejnění detailů ve sbírce nálezů Ústavního soudu České republiky bylo jen poslední tečkou za jeho případem, který začal několik měsíců před tím mým a dodává mi teď sílu a naději vydržet a nevzdávat se.


Bůh ví, jak by dneska dopadli jiné mé 2 bývalé zahraniční kolegyně, které za velice podobných okolností všechny své soudy v České republice tehdy v roce 2014 prohráli. Já vím, bylo to v době upgradu Radio ГA / ГA z verze 1.0 na verzi 2.0 a dle známého rčení – kolik právníků, tolik právních názorů.


Pokud si chcete přečíst více o této kauze Radio ГA / ГA, klikněte na můj článek „Udělám(e) vás nezaměstnaným“ zde .


Co říct na závěr?


Snad jen tolik, že věřím tomu, že jednou budu ve všech svých sporech se svým bývalým zaměstnavatelem stejně úspěšný, jako byl úspěšný i on. Chce to jen nevzdávat se a věřit, že čas mi taky z jedné z jeho kapes přinese taky to mé překvapení.


Díky mému bývalému kolegovi tomu věřím dnes více než před půl rokem.


Blahopřeji ti Arash!




121 zobrazení0 komentářů
  • Obrázek autoraRFERL Watch

Infozákon, jak se „Zákon č. 106/1999 Sb. mezi běžnými lidmi nazývá, může být významným pomocníkem v případech, kdy při získávání informací od tzv.  „povinných subjektů“ náhle nastává zamračeno až silně mlhavo. I když se nejedná o všelék, tišící lidskou touhu znát pozadí všeho a hned, jako homeopatikum nahrazující lektvary z dílny „jedna paní povídala“ jej můžeme, z vlastních zkušeností, vřele doporučit.



Poprvé jsme tento institut využili před téměř třemi lety dne 12.10.2021. Tehdy jsme si chtěli pouze ověřit podezření, jestli nemůže existovat nějaké užší spojení mezi Radio ГA / ГA a Obvodním soudem pro Prahu 10 při „spravedlivém rozhodování“ ve věcech žalob jeho bývalých „vyakčněných“ zaměstnanců. Byli jsme tehdy těsně před prohranými soudy v obou mých žalobách, po zamítnutí naší námitky z podjatosti vůči jejich pořád stejné soudkyni

„JH (#Dr. Hustá“), posvěcené nadřízeným Městským soudem Praha v památném turbo rozhodnutí nepříslušným soudním „senátem-nesenátem“, a tak jsme chtěli mít ve věci „kdo s kým“ před dalšími soudními kláními konečně jasno. Více podrobností o tom, co jsme se tehdy dozvěděli, najdete zde .


Po 4 letech pořád nekončících soudních bitev, po oboustranných odvoláních vůči rozsudkům soudů prvního a druhého stupně v módu „my proti jim a oni proti nám“, po našich 7 pokusech o smír ve smyslu „už bylo dost zničených báboviček – pojďme se hrát na jiném pískovišti“, jsme se v dnešních dnech dovoláním k Nejvyššímu soudu přehoupli do dalšího, pátého roku našeho vzájemného „džihádu“. Postupně soudní řeže začala absentovat #LA („Leklá Andělka“), kterou při nich v prostoru pro veřejnost nahradila její mladší kolegyňka ze stejného fanklubu, a tak jediný bojovník, hájící ušlechtilé zájmy Radio ГA / ГA vůči mně, a to ve všech našich 3 vzájemných žalobách (zkráceně jako proti „vyhazovu“, proti „diskriminaci“ a proti „nasazenému náhubku“), zůstal jejich věrný a americkými daňovými poplatníky placený advokát #MV („Mgr. Prasátko“). Určitou vadou na jeho profesionalitě je fakt, že od podzimku minulého roku celý tento „tyátr“ začal brát, přiznejme si to bez mučení, i díky neadresným příspěvkům na zdejším webu na jeho osobu, velice osobně.


Jak bylo popsáno v příspěvku „Reputace za 1000 amerických babek“ zde, se rozhodnutím Městského soudu Praha zrušil rozsudek prvostupňového soudu soudkyně #JH („Dr. Hustá“) ve věci mé žaloby vůči diskriminaci (dle ATZ zákona) a nové líčení v této věci se mělo uskutečnit před jiným soudním senátem tamního obvodního soudu.


Naše zvýšené sebevědomí a radost z rozhodnutí vyššího soudu tehdy brzy vzalo ale za své.

Představa, že rozhodnutí „jménem republiky“ nadřízeného soudu ve znění - „bude rozhodovat v této věci jiný soudní senát“ - bude znamenat, že s naší známou paní soudkyní se budeme setkávat maximálně ve svých mokrých snech, se bohužel nepotvrdila, a tak se soudní jednání po 3 letech opět vrátili ke spravedlivým rukám soudního senátu „16 C“. Je nutné zde ale spravedlivě poznamenat, že v obou mých žalobách (zatím) nebude rozhodovat #JH („Dr. Hustá“), ale budou v nich pokračovat oba její přímý zástupci ve funkci.


Holt, nejspíš na obvodním soudě nejsou lidi a kauzy Radio ГA / ГA nemůže spravedlivě rozsoudit nikdo p(r)omazanější…


Pojďme se ale vrátit v čase do roku 2021.


Dne 3.9.2021 nám tehdy nešťastně odpověděla místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 na náš dotaz ohledně specializace jejího soudu k projednávání žalob dle ATZ („antidiskriminačního zákona“) toto:



Jelikož jsme byli přesvědčeni, že jestli existuje ve sbírce zákonů zákon, který prošel legislativním procesem Parlamentu ČR, měl by na soudech prvního stupně existovat i specialista, který se porušováním tohoto zákona profesně zaobírá. Nechtěli jsme se totiž spokojit s (neveřejným) názorem soudkyně #JH („Dr. Hustá“) ohledně matérie tohoto zákonu, který poskytla onehdy své přísedící jejího senátu těsně před vynesením zamítavého rozsudku vůči mé žalobě:



Tuto naši žalobu jsme před jejím podáním v březnu 2020 cizelovali velice pečlivě. Při její přípravě jsme její obsah konzultovali dokonce i s externí specialistkou, sedící za Českou republiku v Evropském parlamentu, která se věnuje tomuto zákonu i publikačně.


Zjednodušování si práce a přidělování tohoto typu žaloby do pytle pracovněprávního bylo něco, s čímž jsme se tedy nechtěli spokojit. Obzvlášť z důvodu toho, že u každého z těchto typů je jinak postaveno důkazní břemenojednou na stranu žalovanou a jednou na stranu žalobce.


Jinými slovy – jestli tvrdím, že docházelo v pracovněprávním jednání k diskriminaci dle ATZ zákona, musí dokázat žalovaná strana, že tomu tak nebylo. Pokud ale žaluji žalovanou stranu, že jsem byl „vyakčněn“ neprávem, musím to jako žalobce dokázat já.

Ale to už se dostáváme na hodně křehký odporně odborně právní led.


Po této „nešťastné“ informaci z vedení soudu začala mít manipulace s našimi žalobami na „jejich soudě“ a soudkynin tlak na jejich překvalifikování do jiné kategorie, jasnější kontury.


Proto ty opakovaně promlčené zásahy soudu do textu naší žaloby v adrese žalované strany, aby žalovanou stranou byla „matka“ Radio ГA / ГA ve Washingtonu, a tak byla naše žaloba projednávána jako specializace „cizina“ tou jedinou, po léta ověřenou soudkyní, nebo přesvědčování o tom, že se vlastně jednalo o diskriminaci v práci, takže vlastně o pracovněprávní vztah, a proto by mělo být v našem vlastním zájmu i finančně výhodné ty žaloby spojit do jediné „pracovněprávní“.


Všechny tyto jejich dobra jim najednou začaly čouhat jako sláma z bot.

A tak nám byl určen datum.


Nově ustanovený soudce dobře známého soudního senátu „16 C“ nám s náležitým předstihem odeslal do „datovky“ termín 4.10.2023 jako datum našeho prvního soudního jednání ve věci naší reparátní „antidiskriminační žaloby“.


Začali jsme si skládat několik desítek stran podkladů k tomuto jednání a mentálně se připravovat na jeden z dalších přesunů ze Slovenska, kde jsem se po získání občanství stále více vyskytoval. Popravdě, zatím jsme neměli tu čest posedět s panem soudcem v jedné soudní místnosti, ale pár kliků na Googlu nám co-to napovědělo. A jelikož jsme věděli, že na Praze 10 není, dle vyjádření jejího vedení, specialista na tento typ žalob, jeho pozvání k soudnímu sedánku už předem nevěštilo nic křišťálově čistého.


Nebo vám připadá normální, že se někdo bez mučení přihlásí k rozhodování o něčem, v čem je právně nepolíbený?


Najednou nás napadla taková ta myšlenka, ke které se propracujete pouze tříděním faktů a známým procesem skupinového „brain stormingu“.


Vždyť ten soudní proces v takovéto situaci nemůže mít žádné řešení!

 

Proč?


Protože můžou nastat pouze dvě varianty, jak to všechno může dopadnout. A bohužel žádná nevede k našemu vítězství.


  1. Varianta: Soud rozhodne v můj prospěch a protistrana se odvolá, protože nerozhodoval „věcně příslušný soud“

  2. Varianta

  • Soud rozhodne v můj neprospěch a my se odvoláme, protože nerozhodoval „věcně příslušný soud“


V IT vývojářské hantýrce se tomu říká „zacyklení v programu“ (looping). Ale jak z toho ven bez ztráty kytičky (a nezlikvidovat programem počítač)?

Cui bono?


Žalovaná strana o této naší informaci z vedení soudu „snad“ neví, nebo se tváří, že o ní neví. Pokud zde sleduje zveřejňované příspěvky doopravdy tři krát denně, jak se z výpisu od poskytovatele pravidelně dozvídám, už s touto informaci taky nejspíš pracuje. Dále ví o tom, že bude ve věci rozhodovat známý to soudní senát „16 C“. Tím, že soudce svolal soudní jednání v této věci vlastně nepřímo prohlásil, že se cítí „věcně příslušný“ k projednávání tohoto typu žaloby.


Ví o tom, že my víme, že to není pravda? Očekává, že dáme hned na začátku proti tomu námitku?

Pojďme se přesvědčit, co píšou o tomto v OSŘ (občanský a soudní řád).


Věcnou příslušnost zkoumá soud kdykoli za řízení. Domnívá-li se soud, u něhož bylo řízení zahájeno, že není věcně příslušný, nebo vznesl-li takovou námitku účastník řízení, rozhodne o věcné příslušnosti podle okolností vrchní nebo Nejvyšší soud. O věcné příslušnosti může rozhodnout i odvolací soud nebo soud dovolací.


Vědomi si toho, že začínáme dráždit soudní kobru bosou nohou, jsme v předvečer naplánovaného soudního jednání doručili soudu naší „námitku věcné příslušnosti“ a doplnili ji o stanovisko z odpovědi místopředsedkyně soudu. Nezapomněli jsme mu taky otevřeně uvést naše výše popsané obavy a očekávali jsme, že se nám je pokusí alespoň trošku rozptýlit.  Třeba i tím, že prohlásí, že se cítí věcně příslušným! A abychom si byli opravdu jisti, že naše informace jsou opravdu pravdivé, oslovili jsme s následujícím dotazem (dle „Infozákona“) Ministerstvo spravedlnosti České republiky.


 


 

Okusujíce si nehty na rukách i na oněch bosých nohách, jsme čekali na hadí útok a zároveň doufali v uspokojivé informace od těch nejpomazanějších.


Chápali jsme je. Ono nechat si rozhodovat o věcné příslušnosti z podnětu nějakého „posledního“ účastníka řízení, a to hned Vrchním, nebo Nejvyšším soudem, může být pro soud prvního stupně docela osina v části těla, kde ono ztrácí své lichotivé jméno.


Týden s týdnem se sešel a my jsme dne 20.12.2023 dostali předvánoční dárek od těch nejpomazanějších. Že to byla odpověď pohádkově „ani vysvlečená - ani oblečená“, nebo filmově „já vám to říkám, ale ode mě to nevíte“, bylo nabíledni. Bavíme se přeci s ministerstvem, které ani tentokrát nezklamalo!


 


 

O tom, že existuje něco jako „Rozvrh práce“ už víme skoro 4 roky, takže zde jsme si moc nepomohli. Navíc je zde jedna věc, o které ministerský rada pomlčel – a sice o tom, že jejich kvalita a aktuálnost je příběh sám o sobě.


Jednu věc nám ale přeci jenom poradili – ptejte se dále, ptejte se okresních soudů v České republice!


Nejspíš se počítalo s tím, že to teď definitivně vzdáme… Přesto.

Bylo však nutné jednat rychle, protože odpověď z Obvodního soudu Praha 10 už byla na cestě a my jsme pořád neměli více než odpověď od jeho předsednictví.


Pro ty z vás, kteří jsou v této oblasti nepolíbeni uvádím, že se jedná v České republice celkem o 86 okresních soudů, které je nutné rychle oslovit. 75 z nich je označeno klasicky jako okresní soud, v Praze vykonává jejich pravomoci celkem 10 obvodních soudů (Praha 1 až Praha 10) a v Brně má tyto pravomoci Městský soud Brno.


Zde pomohla jedna úžasná vymoženost posledních let s názvem „datová schránka“. Kde bych bez ní při jednání se státní správou byl? Abych získal informace včas, byl jsem připraven jí digitálně utahat!

Dne 30.12.2023 jsem tedy odeslal na všech 86 okresních soudů stejný dotaz, kterým jsem oblažil dva týdny předtím Ministerstvo spravedlnosti. Opět, plni očekávání jsem se připravovali na vyhodnocení odpovědí.


Existuje v České republice alespoň jeden takový soud? Co budeme dělat, pokud se potvrdí názor Obvodního soudu Praha 10, že takový soud u nás neexistuje?


Čas jsem si krátil prohledáváním internetu, kde jsem se značil najít alespoň jeden judikát, ze kterého by se dalo zjistit, že takový soud skutečně existuje.


Po delším hledání se povedlo najít první. Byl jím Okresní soud Uherské Hradiště a jejich dohledatelný soudní nález Ústavního soudu zde. A bylo vymalováno! Existuje tím minimálně jeden takový soud, a že taková specializace není na Praze 10 u senátu „16 C“ vůbec neznamená, že taková specializace v celé České republice neexistuje!


Mezitím mi cinknula do „datovky“ odpověď z obvodního soudu ohledně naší námitky. Že nebude příjemná, se dalo očekávat a popravdě se soudu ani moc nedivím. Jasnou věc, kterou chtěli mít konečně do konce roku vyřízenou, se najednou protahuje takovou nepříjemnou další obstrukcí!


Nebudu teď publikovat odpověď pana soudce, protože jsme se v ní několikrát ztratili. Už jenom ten fakt, že ji dle datumu musel napsat plný dojmů den po obdržení naší námitky, mluví za její obsah všechno. Jako právnímu laikovi mi tak utkvěla v paměti pouze jedna jeho myšlenka, která by se dala zabalit do následujícího:


„Když jste tak chytrý a vznášíte námitku na moji věcnou nepříslušnost, tak tedy obratem ve stanovené lhůtě sdělte soudu, kdo tedy je dle vás věcně příslušný? Pokud tak neučiníte ve stanovené lhůtě, soud bude muset rozhodnout ve váš neprospěch.“


Začteme se tedy do několika vět nám doručeného „Usnesení“, které výše popsané dojmy plně potvrzují.

 

Zde je požadavek soudu o naše doplnění:


 


 

A zde je naše doplnění:


 


 

Nechme tedy tuto právní bitvu zatím ve stavu „nedobojováno“ a vraťme se k zajímavým výsledkům ankety – „Který okresní soud v České republice má specializaci k projednávání žalob dle ATZ?“. Interně jsme si ji nazvali „Nevíš? Zeptej se!“

 

Jednotlivé odpovědi, které jsem v následujících dvou týdnech obdržel od všech okresních soudů v České republice, jsem následně pro účely této statistiky rozdělil do těchto několika kategorií:


1.     Kategorie „nemáme“

 

V této nejpočetnější kategorii jsou soudy, které podobně jako Obvodní soud Praha 10 odpověděl na „férovku“ a bez mučení, že prostě takovou specializaci nemají. A že to ve většině případů „flikují“ podobně jako Praha 10 - pracovněprávním soudem.

 

Je zajímavé, že takovéto soudy sídlí výhradně v okresních městech v Českých zemích.


2.     Kategorie „neřekneme“

 

V této početné kategorii soudů jsou takové, které na moji jednoznačnou otázku „máte?“ nebo „nemáte?“, odpověděli slovy mladého vyšetřovatele „Hlaváčka“ z filmu „Rozpuštěný a vypuštěný“ jako „Hledej šmudlo hledej!“. A aby mi (ne)odpověděli, poslali mi link na web stránku jejích soudu. Interně jsem je označil jako „blbci a analfabeti“.

 

Jednalo se o několik soudů napříč celou Českou republikou.


3.     Kategorie „neřekneme, pokud neřekneš“

 

V této, díky bohu, nepočetné kategorii soudů byli takové, které na moji jednoznačnou otázku „máte?“ nebo „nemáte?“ odpověděli výzvou, abych si svou žádost doplnil o datum narození. I když jsem původně svojí žádostí nesledoval si s někým z nich domluvit „lechtivé randíčko“, jejich požadavek jsem v jimi stanovené lhůtě splnil a požádal je kajícně ještě jednou i s datumem narození. To, že jejich odpověď nakonec byla zařazena do kategorie 2, je nabíledni. Interně jsem je označil pouze „blbci“, i když musím přiznat, že na tento svůj požadavek měli dle InfoZákona legitimní nárok.

 

Jednalo se o několik soudů napříč celou Českou republikou.


4.     Kategorie „máme“, nebo „máme, ale…“

 

Tato bohužel nepočetná kategorie okresních soudů mi udělala největší radost!


Potvrdilo se, že pokud existuje ATZ zákon, tak k němu takový soud doopravdy existuje!

 

Je taky zajímavým zjištěním, že takovéto soudy sídlí převážně v okresních městech na Moravě a Slezsku.




Závěr ankety:


Závěrem lze zobecnit, že úroveň komunikace a forma odpovědí „povinných subjektů“ klesala v našich luzích a hájích geometrickou řadou směrem od východu na západ. Není tedy žádným tajemstvím, že nejhorší stav byl zaznamenán v Praze a okolí.


Napište mi, čím si vysvětlujete, že tomu tak je? Chtěl bych doopravdy znát váš názor.

A tak mi na závěr dovolte uvést seznam těch nejlepších:

 

· Okresní soud Uherské Hradiště 

· Okresní soud Hodonín 

· Okresní soud Opava 

· Okresní soud Třebíč 

· Okresní soud Nový Jičín 

· Okresní soud Přerov 

· Okresní soud Prostějov 

· Okresní soud Rychnov nad Kněžnou 

· Okresní soud Šumperk


Blahopřejeme vítězům a žádná čest poraženým!



407 zobrazení0 komentářů
bottom of page